Jdi na obsah Jdi na menu
 


              Test Drive Unlimited

Pro majitele PC, PS2, či handheldu PSP se slabostí pro závodní hry, kteří se těšili na vydání titulu Test Drive Unlimited, jehož Xbox 360 verze už je od začátku září na trhu určitě potěšíme.Společnost SevenM zástupce společnosti Atari oznámila vydání hry na 23.3.2007 pro PC, PS2 a PSP.ATARI na úspěch všech verzí Test Drive Unlimited hodně spoléhá a evidentně věří tomu, že bude v březnu na trhu daleko více místa k tomu, aby mohla PC, PS2 a PSP verze TDU patřičně zviditelnit.

Test Drive Unlimited je skvělí závodní titul, který nabízí velké množství vozidel více než 30 známých značek (Lamborghini, Ducati, Mercedes, Saleen, Shelby, Jaguar), přičemž všechny stroje do posledního detailu odpovídají svým skutečným předlohám. To platí nejenom o zevnějšku, ale také o interiéru a doplňcích (stahovací okna, rádia, klimatizace a další vybavení). Struktura hry samotné je stejně impresivní jako nabídka dopravních prostředků. Kromě klasických módů se hráč může účastnit celé řady speciálních single i multiplayer/online soutěží, turnajů, ilegálních závodů, v nichž získává peníze a za ty si pak kupuje a upravuje nejenom nová vozidla/motorky, ale také domy a garáže. Zmínku zaslouží i možnost tvorby vlastní postavy, možnost zakládat, spolky, kluby a unie, detailní statistiky a vzpomenout je třeba i možnost tvorby vlastních turnajů, či závodů s využitím více než 1600 km havajských silnic a dálnic. PSP i PS2 verze hry nabídnou plnou podporu lokálního i online Wi-Fi multiplayeru, exkluzivní herní mód Quick Race a stejně jako Xbox 360 verze se obejde bez loadingu.

Díky rozlehlosti a rozmanitosti prostředí na vás pak čeká atmosféra, ve které se sami budete těšit, co asi tak nejdete za dalším rohem. Pokud byste měli k dispozici stejné modely aut ve skutečnosti, tak byste se asi sakra báli, aby vám je někdo neškrábnul. Budete se divit, ale i to je ve hře možné. Nebude to sice zlý soused se svazkem klíčů, ale neherní automobily, které vás budou míjet, vám mohou plechy trošku pocuchat. Ostatně vy ty jejich můžete také. Jako jsou v lepších hrách namlouvané jednotlivé hlasy a nahrané zvuky zbraní, tak i zde jsou nahrávky opravdových motorů. Je to možná maličkost a pro někoho by mohla být i samozřejmost, ale rozhodně to potěší. Další možností této hry je výběr nějakého bodu na mapě a následného užívání si navigace GPS, která vás tam dovede. Variabilita je na rozumné úrovni. Od běžných závodů po provařené módy jako nejrychlejší průjezd danou lokací, zdolání jistého úseku trati na čas, až k trochu originálnějším misím, ve kterých si můžete zahrát na kurýra. Někdy převážíte balíček, jindy rozmazlenou modelku a mezi nejpříjemnější patří odvoz luxusních sporťáků, na které v kariéře ještě dlouho nebudete mít. Za každou úspěšně splněnou položku máte peníze.

Pokud se vám nelíbí odměny nabízené v závodech, můžete vypsat vlastní závod. To zahrnuje i navržení trati (na mapě naklikáte checkpointy) a stanovení výhry. Nevýhody jsou jasné - pokud prohrajete v cizím závodě, nestane se nic, pokud prohrajete v tom svém, platíte veškeré výhry z vlastních zdrojů. A pokud stanovíte příliš vysokou cenu, může se vám stát, že se do závodu zapíše nějaký expert a rozemele vaše auto na prach.

Modely aut jsou velmi povedené včetně parádního interiéru, i když shader model nepatří mezi ty nejlepší. Na karoserii si často všimnete problémů se stíny nebo nepřesných reflexí, ale kvůli tomu hru neodstřelíte. Kamera v interiéru je naopak bezchybná a z jejího pohledu se vozidla řídí velmi dobře. Ke kritice už toho moc není. Snad jen, že particle efekty jsou docela slabé a ještě hůře dopadly postavy jezdců nebo modelek. O tom snad ale závodní hra není, takže to berte jen jako takové shrnutí nedostatků.

Detail ostrova je famózní. Měnící se denní doba i počasí (slunečno/zataženo, ale déšť tady chybí, protože by prý narušoval pocit života snů), vlnící se moře, propracovaná vegetace, ptáci na obloze, provoz na silnicích i ve vzduchu. Na velmi dobré úrovni jsou i modely aut, které se sice nemohou rovnat s konkurencí v podobě PGR3(pro XBox 360), ale nemají se ani za co stydět. Sympatickým detailem je pak možnost stahovat boční okénka nebo povedený pohled z autentického a pozměnitelného interiéru vozidla. Kamera je při jízdě klidnější a vozidla se díky tomu dobře ovládají. V PGR3 je interiérová kamera možná až příliš dynamická, což mnoha lidem vadí. Součástí plné verze bude také Photo mód kamery určený zejména pro típání obrázků, kterými se pak pochlubíte přátelům. 
                                                             prevzato www.testdriveunlimited.cz